Ga naar de inhoud
Direct naar
  • Mijn RvR
  • Kenniswijzer
  • Contact
  • Nieuws
  • English
  • Best Practices Leidraad voor asieladvocaten
Raad voor Rechtsbijstand
Zoeken
  • Voor advocaten

    • Algemene inschrijving bij de Raad
    • Ingeschreven en dan?
    • Over toevoegingen
    • Declaratie indienen
    • Nieuws
    • Formulieren voor advocaten
    • Direct regelen
  • Voor mediators

    • Algemene inschrijving bij de Raad
    • Ingeschreven en dan?
    • Over toevoegingen
    • Declaratie indienen
    • Nieuws voor mediators
    • Formulieren voor mediators
    • Wrb-portaal voor mediators  met eHerkenning
  • Voor burgers
  • Kenniswijzer

    • Wijzigingen werkinstructies
    • Meer over de Kenniswijzer
    • Werkinstructies extra uren
    • Werkinstructies mediation
    • Werkinstructies toevoegen
    • Werkinstructies vaststellen
    • Wet- en regelgeving
    • Zoeken op Kenniswijzer
    • Zoeken op Kenniswijzer jurisprudentie
  • Mijn RvR
  • Kenniswijzer
  • Contact
  • Nieuws
  • English
  • Best Practices Leidraad voor asieladvocaten
  1. Home ›
  2. Voor advocaten ›
  3. Ingeschreven en dan? ›
  4. Legal Aid (Asiel) ›
  5. AC-signalering: berichten AC praktijk en jurisprudentie ›
  6. Asielinstroom gedaald

Asielinstroom gedaald


In het eerste kwartaal van 2025 dienden ruim 4,5 duizend mensen een eerste asielverzoek in Nederland in. Dat is 37 procent minder dan in het voorgaande kwartaal, en een halvering ten opzichte van het eerste kwartaal van 2024. Vooral het aantal asielverzoeken van Syriërs, Irakezen en Jemenieten daalde het afgelopen jaar sterk. Het aantal 'nareizigers' dat naar Nederland komt, neemt wel toe.

Dit meldt het CBS (nieuwsbericht CBS 29 april 2025) op basis van de nieuwste asielcijfers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Dat er minder asielzoekers naar Nederland komen, sluit aan bij een Europese trend. Frontex (de Europese grensbewakingsorganisatie) schrijft de daling met name toe aan de strengere controles aan de Europese buitengrenzen. Ook in Duitsland is sprake van een scherpe daling van het aantal asielzoekers, ook uit Syrië.

In maart 2025 ontving de IND 195 asielaanvragen van Syriërs. Dat is het laagste aantal aanvragen sinds juni 2020. Toen dienden 187 Syriërs een asielaanvraag in (IND asieltrends). In 2015 vroegen in totaal 18.677 Syriërs voor het eerst asiel aan in Nederland. Voorlopig neemt de IND geen besluiten over asielaanvragen van Syriërs. Door het aantreden van de nieuwe machthebbers is het moeilijk vast te stellen of Syrië nu veilig genoeg is om naar terug te keren en is er een besluit- en vertrekmoratorium van kracht dat verstrijkt op 14 juni 2025 (Besluit instellen besluitmoratorium en vertrekmoratorium Syrië).

Het aantal nareizende familieleden nam met 14 procent toe vergeleken met het voorgaande kwartaal, tot 3,7 duizend. Door het aantal nareizigers zijn Syriërs nog wel de grootste groep aanvragers. 46% van het totaal aantal aanvragen (eerste aanvragen, herhaalde aanvragen en nareizigers) is afkomstig van Syriërs. Daarna volgen Irakezen (7%), Turken (6%) en Eritreeërs (5%).

Voor meer informatie bekijk het bericht van de NOS



Deel deze informatie
  • Delen op Whatsapp
  • Delen op LinkedIn


Over de Raad voor Rechtsbijstand

Burgers moeten kunnen rekenen op passende ondersteuning en goede rechtsbijstand. Daar maakt de Raad voor Rechtsbijstand zich sterk voor via de organisatie en borging van gesubsidieerde mediation en rechtsbijstand, uitvoering van de Wet schuldsanering natuurlijke personen en de Wet beëdigde tolken en vertalers.

  • Meer over ons
  • Contact
  • Protocol Wet open overheid (Woo)
  • Toegankelijkheid
  • Privacy
  • Cookies
  • Proclaimer
  • Informatiebeveiliging

Volg ons op

  • Youtube
  • LinkedIn